Zajímavosti

 

Kdo je Satoshi Nakamoto?

Satoshi Nakamoto, jméno, které hýbe kryptoměnovou komunitou. Jméno, které vlastně jménem není.

Kdo to vlastně je? Co o něm víme? Chceme to vědět?

Satoshi Nakamoto je jméno nebo pseudonym osoby nebo skupiny, která navrhla a vytvořila protokol pro Bitcoin a potřebný software, Bitcoin-Qt. V roce 2008 na e-mailové konferenci metzdowd.com zveřejnil popis digitální měny Bitcoin. Roku 2009 vydal první software, který zahájil provoz celé sítě a prvních jednotek Bitcoin měny. Jeho skutečná identita není známa, ačkoli existuje několik teorií.

Nakamoto dále přispíval do dalších verzí Bitcoin softwaru společně s ostatními vývojáři, dokud se v polovině roku 2010 postupně nevytratil jeho kontakt s vývojářským týmem a celou komunitou. Zhruba v této době předal kontrolu nad úložištěm zdrojového kódu a klíčových funkcí softwaru Gavinu Andresenovi. Také předal doménu Bitcoin.org a několik dalších domén do rukou předních členů komunity Bitcoinu.

Podle domněnek by Nakamoto mohl mít ve vlastnictví zhruba jeden milión bitcoinů. V prosinci roku 2017 by to odpovídalo asi 19 miliardám dolarů (asi 390 miliard Kč).

Nejsou žádné záznamy o existenci identity Nakamoto před vytvořením Bitcoinu. Satoshi je mužské japonské jméno, jehož význam má různé podoby jako „moudrý“, „jasné myšlení“, „bystrý“, nebo „osoba s inteligentními předky“. Nakamoto je japonské příjmení (jméno rodiny).

Na svém profilu u nadace P2P Foundation Nakamoto tvrdil, že je jeden muž ve věku 37 let s japonskými kořeny. To ale podnítilo řadu pochybností, protože používá jako jazyk angličtinu a software pro Bitcoin nebyl zdokumentován ani vydán v japonštině.

Spekuluje se, že první vydání jeho původního Bitcoinového softwaru je dílo skupiny spolupracovníků, což někoho vede k názoru, že Satoshi Nakamoto byl kolektivní pseudonym skupiny lidí.

Jak v komentářích zdrojového kódu, tak v příspěvcích na fórech používá britskou angličtinu. To naznačuje, že alespoň jedna osoba ze sdružení vydávající se za něj by měla mít původ ze zemí Commonwealthu. Jeden z jeho příspěvků obsahuje anglický výraz „Bloody hard“. „Bloody“ je slovo používané pro klení ve Velké Británii, Irsku, Jižní Africe, Austrálii, na Novém Zélandu a těmi, kteří mluví indickou angličtinou. Nicméně je málokdy slyšet v Severní Americe mimo Newfoundland a Labrador.

Stefan Thomas, švýcarský kodér a aktivní člen komunity, vytvořil graf s časy příspěvků od Nakamota na bitcoinovém fóru (více než 500 příspěvků). Výsledek ukázal prudký pokles aktivity, až na téměř žádné příspěvky, mezi 5. a 11. hodinou Greenwichského středního času. Pokud je Nakamoto jedinec s běžnými zvyky spaní, měl by se nacházet v časovém pásmu UTC−05:00 nebo UTC−06:00. To odpovídá východní části severní Ameriky, části Střední Ameriky, Karibiku a Jižní Ameriky.

Ať už je Satoshi Nakamoto kdokoliv, přišel se skutečně převratnou technologií a pro zachování své anonymity má jistě pádné důvody. Pokud stále vlastní privátní klíče ke své peněžence, jedná se o jednoho z nejbohatších lidí planety, jelikož by disponoval množstvím 1 000 000 jednotek bitcoinů.

Hra o milion $

  Letos v dubnu byla spuštěna hra Satoshi Treasure (Satoshiho poklad). Její vítěz si odnese jeden milión dolarů. Podstatu této hry tvoří hádanky pro kryptokomunitu. Dílčí bonusová výhra za jedinou hádanku je 6 BTC a čeká na vítěze v pořadí čtrnácté hádanky.


 Tvůrci hry jsou Ian Miers a Eric Meltzer, kteří se inspirovali filmem Stevena Spielberga Real Player One. Postupně bude uvolněno 1 000 klíčů a ten kdo jich získá 400, si odnese v bitcoinech zmíněný milión dolarů. Hráči mohou hrát individuálně nebo se spojovat do týmů a spolupracovat. Zajímavostí je, že hráči si mohou klíče libovolně vyměňovat, nebo dokonce mezi sebou prodávat.

  Dosud bylo zveřejněno 37 hádanek. Jejich podrobný seznam naleznete na webu projektu. Satoshi Treasure má aktivní komunitu na Telegramu, Twitteru Redditu, kde také najdete podrobnosti a nebo se můžete přihlásit do některého z týmů. Hra je velmi oblíbená mezi studenty a mladšími ročníky. Údajně je v ní přihlášeno více než sto tisíc lidí z celého světa. Autoři projektu očekávají, že hra naučí lidi v kryptokomunitě více spolupracovat a současně seznámí nové uživatele s kryptoměnami.

  Čtrnáctá hádanka byla zveřejněna letos v květnu. Pokud vyřešíte šifru v obrázku, získáte privátní klíče k bitcoinovým adresám, na kterých se nachází výše zmíněná bonusová výhra (6 BTC). Obrázek s šifrou naleznete pod tímto odkazem.

  Některé hádanky v Satoshi Treasure mají geolokační charakter. Řešitel se musí vydat (nebo použít nástroje jako street view) na určité místo podle zeměpisných souřadnic a podle nápovědy nalézt správné řešení.

  Ale najdou se i hádanky matematické nebo spojené přímo s šifrováním, případně kódováním. Některé se musí řešit procházením specifických webových stránek zaměřených na kryptoměny, jiné mají co do činění se samotnou infrastrukturou kolem bitcoinu.

  Satoshi Treasure je typ vzdělávací hry s mimořádnou odměnou pro vítěze. I když nic nevyhrajete, máte možnost se naučit něco nového o kryptoměnách.

Vytvořeno pomocí Mozello - nejsnadnějšího nástroje na tworbu webů na světě.
 .